Pohádka o kouzelném Parku, díl třetí

Milí přátelé,

Advent už sice začal, do Pravíkova však ještě obávaná „horská“ zima nedorazila. Stále se ale v Parku studií a reflexe v ČR i v jiných Parcích ve světě děje něco zajímavého, a tak si opět dovolujeme sdílet s Vámi pár novinek o tom, jak pokračuje naše pohádka.

Tuto sobotu, 3. prosince, proběhla „Ochutnávka Parku Pravíkov“. Nesešlo se nás mnoho, ale i tak to byla skvělá příležitost, jak poznat, co Park je a co se v něm děje, i jak si připomenout, proč tomuto projektu věnujeme energii, čas i peníze.

Večerní promítání dokumentu Mudrc z And o zakladateli Humanistického hnutí a projektu Parků studií a reflexe, argentinském spisovateli a mysliteli Silovi, nás utvrdilo v tom, že bychom takové akce měli pořádat častěji – přímo v Pravíkově, v Praze i jinde. Proto Vás už teď zvu na večerní promítání filmu Mudrc z And, které proběhne v pátek 16. prosince od 19 hodin v Centru neziskových aktivit, Tyršova 1, Praha 2. Po promítání proběhne diskuse.

V neděli 4. prosince proběhl v Parku Pravíkov další seminář osobního rozvoje, tentokrát na téma Hluboká a zásadní změna. Zdánlivě nenápadný seminář, věnující většinu dne samostatné osobní reflexi jednotlivých účastníků, přinesl velikou inspiraci, náboj a skutečně pozitivní naladění a odhodlání k dalším krokům v oblasti osobní práce.

„Po celý život nás oficiální výchova přesvědčovala, že duchovní hledání člověka jen odvádí od reálných problémů. A teď mi odpověz: nemyslíš, že snažit se porozumět životu je reálný problém?“

– Paulo Coelho

Rekonstrukce i shánění peněz na další práce a úpravy Parku pokračují v tuto chvíli z pochopitelných důvodů pomalu. Přesto rozvoj Parku a jeho podpora neustává ani v tomto „zimním spánku“, od 30. listopadu do dnešního dne přibylo na účtu dalších téměř 10 tisíc korun.

Do konce prosince nás v Parku Pravíkov čeká Víkendový seminář o aktivním nenásilí, Vánoce v Parku a Silvestr s Novoročními oslavami. První lednový víkend bude věnován oslavám výročí Silova narození. Hlavním bodem této akce bude velká společná meditace a žádost pro to nejlepší do roku 2012, která proběhne v sobotu 7. ledna ve 13 hodin.

I v ostatních Parcích ve světě se stále něco děje, navíc se zdá, jako by téměř každým dnem vznikaly další a další. Prohlédněte si třeba fotografie z inaugurace monolitu v Parku Joquicingo v Mexiku. Všechny Parky studií a reflexe mají několik symbolických prvků. Monolity vznikaly v různých kulturách v minulosti coby symboly spojení země s nebem. Vždy byly vytvořeny z materiálů vypovídajících o tehdejší době. Současný monolit v Parku je vyroben z nerezové oceli, aby odpovídal současnému období. Uprostřed je vyryto datum, kdy byl konkrétní Park otevřen.

Akce a iniciativy pořádané Parky ve světě odrážejí různorodost národních mentalit a koloritů. Zatímco v Pravíkově během podzimu probíhaly zejména klidnější (byť intenzivní) semináře a workshopy, jinde je možné se účastnit např. Dílen výrazu a kreativity nebo třeba Běhu za mír a nenásilí. To, co konkrétně se v každém Parku děje, závisí pochopitelně na lidech, kteří
se podílejí na jeho rozvoji a fungování… a každá další inspirace je vždy vítaná.

Doufáme, že se máte dobře a v klidu a pohodě si užíváte Advent.

Přejeme vám dny plné radosti a inspirace.

www.parkpravikov.cz
www.facebook.com/parkstudii

„Když se ženeš za cílem, svazuješ se. Když vše, co děláš, děláš, jako by to bylo cílem samo o sobě, osvobozuješ se.“

– Silo

PARKS OF STUDY AND REFLECTION

Parks of study and reflection are places in different countries around the world, created based on people's needs, their desire for reflection, contemplation and meditation. People of different cultures and religions, who are close to the sensitivity of non-violent society, humanism, solidarity and respect, meet here.

More

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

ZPRAVODAJ

en_GBEnglish (UK)