Pec na keramiku v Parku Pravíkov

http://youtu.be/JjyWa5_swnY

Od července do září 2013 vznikala v Parku Pravíkov pec na vypalování keramiky. V rámci práce v dílnách už se minulý rok podařilo v jednoduché jednokomorové peci dosáhnout přibližně 800 stupňů. Nyní byla cílem dvoukomorová pec a teplota přes 1100 stupňů.

Dvoukomorová pec, která je nyní v Pravíkově, je zatím jediná svého druhu, stejný model byl zatím jen vyzkoušen v Punta de Vacas ve zmenšené podobě. Pec byla vytvořena pouze z hlíny, písku, suché trávy a vody. Komory jsou nad sebou – v dolní komoře je oheň, v horní komoře předměty k vypálení. Na vypálení keramiky je potřeba teplota kolem 1100 stupňů, na glazuru pak 1300 stupňů.

Při práci s pecí nejde jen o materiál, nejde o vytvoření předmětu, cílem není snaha o uměleckou produkci. Jde o to propojit se s nějakou hlubší zkušeností. Pec je svým způsobem odrazem nás samých. Oheň v peci je jako energie v nás. Aby vše fungovalo správně, musí energie proudit, musí mít dost „potravy“ (v případě ohně dost vzduchu), nesmí se ztrácet (v peci se může ztrácet prasklinami, tenkými zdmi, v člověku vnitřními rozpory, násilím, připoutanosti k potěšení…). Pec také člověka učí trpělivosti – každý materiál „má“ své tempo, proces nejde uspěchat. Práce ve skupině navíc přináší výzvy spolupráce a společné domluvy.

První vypalování v pravíkovské peci proběhlo v neděli 23. září a podařilo se při něm dosáhnout 1278 stupňů. Po zimě budou pokračovat práce v dílnách a určitě proběhnou i další práce s keramikou.

Fotografie z vytváření pece najdete ve fotogalerii.

PARKY STUDIÍ A REFLEXE

Parky studií a reflexe jsou místa v různých zemích po celém světě, která vznikla na základě potřeby lidí, jejich touhy po zamyšlení, rozjímání a meditaci. Setkávají se zde lidé různých kultur a vyznání, kterým je blízká citlivost nenásilné společnosti, humanismu, solidarity a respektu.

Více

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

ZPRAVODAJ

cs_CZČeština