Instalace monolitu v Parku Pravíkov

V sobotu 7. června byl v Parku Pravíkov instalován další symbolický prvek – monolit z nerezové oceli. V den slunovratu, 21. června, proběhne jeho slavnostní inaugurace.

Architektonické formy podobné monolitu se nacházely napříč historií ve všech koutech světa. V jiných dobách se jim říkalo „axi mundi” (osy světa): byly tím, co spojovalo nebe se zemí. Přiblížit k nebi se dalo pomocí stromu nebo liány, výstupem po schodišti nebo výstupem na horu…

Pro Kelty byl les přirozeným chrámem a jeho symbolickým středem byla mýtina. Tam se vstupovalo do kontaktu s posvátným. Dub představoval cestu vědění. V severských mýtech se bohové scházeli u obří břízy „Yggdrasil“. Tam rozhodovali o osudu světa.

Také v Africe je osou světa strom. Baobaby jsou považovány za oltáře, u kterých se nechávají dary duchům.

Schody vždy vyjadřují toto tušení týkající se vzestupu a sestupu… Jakub viděl ve svém snu schodiště, po kterém přicházeli andělé z nebe a vraceli se zpět. A na Smaragdové desce dávných alchymistů stojí: „Jak nahoře, tak dole.“

Ve starém Egyptě existovaly obelisky vytvořené z jediného kusu kamene a obsahující různé texty. Pro Egypťany tyto monumenty představovaly paprsky jejich slunečních bohů. Věřili, že sluneční paprsky mají moc vzkřísit mrtvé. Věřilo se též, že bůh přebývá uvnitř monolitu. V Achnatónově době byly obelisky a pyramidy zkamenělými paprsky slunce – symboly posvátného středu světa, které sjednocovaly nebe a bohy se zemí.

V každém Parku studií a reflexe se nachází monolit z nerezové oceli, který obnovuje tuto klíčovou osu a určuje souřadnice v času a prostoru, ve kterých Park vznikl.

PARKY STUDIÍ A REFLEXE

Inspirováni desítkami Parků studií a reflexe v různých zemích na celém světě tvoříme od roku 2011 první český Park v malebné vesničce Pravíkov na Vysočině. Vytváříme prostory určené ke kontaktu s tím nejlepším v nás i ostatních. Pořádáme semináře, workshopy, pobyty, prezentace a mnoho dalších akcí pro veřejnost. Naším záměrem je sdílet hlubokou moudrost založenou na zkušenosti s těmi, kdo touží poznávat svět za hranicí každodenního.

Nejsme financováni žádnými organizacemi či fondy, fungujeme pouze na základě darů a příspěvků jednotlivců, kterým dává existence tohoto místa smysl.

Více

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

ZPRAVODAJ

cs_CZČeština