Okolí Parku

Pravíkov je malá vesnice, část města Kamenice nad Lipou v okrese Pelhřimov. Nachází se asi 4 km na severovýchod od Kamenice, prakticky na půli cesty mezi Prahou a Brnem. Kromě občasných návštěvníků-chatařů (zejména z Prahy) zde žije pouze několik desítek obyvatel. Své jméno získal Pravíkov díky tomu, že se v této oblasti dříve rýžovalo zlato, tedy „pravý kov“.

Kamenice nad Lipou je město, jehož historie sahá až k počátkům 13. století. Dominantou města je renesanční zámek přestavěný roku 1583 z původního hradu a přilehlý zámecký park. V tomto parku se nachází pozoruhodná památná lípa, která byla zasazena v roce 1248 a podle níž dostalo město své jméno. Další kamenickou zajímavostí je úzkokolejná železniční trať Jindřichův Hradec – Kamenice nad Lipou – Obrataň s letním provozem parního vlaku.

I Pelhřimov je město s bohatou historií. Jeho centrum bylo v roce 1969 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Za vidění stojí zejména Zámek pánů z Říčan, gotické kostely sv. Bartoloměje a sv. Víta a Dolní (Jihlavská) a Horní (Rynárecká) brána. V Pelhřimově se nachází také Muzeum rekordů a kuriozit a Muzeum strašidel.

POZVÁNKY NA AKCE

ZPRAVODAJ

cs_CZČeština